Endometrioza – tajemnicza choroba

Endometrioza – tajemnicza choroba

5 views
0

Na endometriozę cierpi naprawdę wiele kobiet. Statystycznie jest to nawet co 10 kobieta, ale niektórzy mają odwagę mówić, że choroba dotyczy nawet 40% kobiet w wieku rozrodczym. Jest to zupełnie tajemnicza choroba – nikt nie zna dokładnej przyczyny jej powstawania, w związku z czym leczenie objawowe jest niemożliwe do podjęcia, a jej diagnostyka również nie jest prosta – wymaga operacji.

Endometrioza leczenie hormonalne – tabletki antykoncepcyjne

Zaburzona gospodarka hormonalna ma z pewnością pewien związek z chorobą i oddziałując na hormony możemy wymusić jej zatrzymanie. Często wybieranym lekiem są środki antykoncepcyjne, które mają za zadanie obniżyć poziom progesteronu i estrogenu i doprowadzić do braku występowania krwawienia. Jeśli zatrzymamy owulację – również endometrium przestanie się złuszczać. Niestety metoda kompletnie nie nadaje się dla kobiet pragnących zajść w ciąże, ponieważ to uniemożliwia. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Endometrioza leczenie operacyjne – laparoskopia

Laparoskopia to nowoczesna, niezwykle bezpieczna metoda operacyjna dzięki której z łatwością można usunąć nieprawidłowo zlokalizowane ogniska endometriozy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Nacięte zostają malutkie fragmenty skóry w celu wprowadzenia do organizmu kamery i narzędzi. W ten sposób można usunąć zrosty, co często rozwiązuje problem niepłodności. Zazwyczaj pobierany jest również wycinek do badań histopatologicznych w celu wykluczenia istnienia komórek nowotworowych. Aktualnie laparoskopia jest najskuteczniejszą metodą leczenia endometriozy. Niestety jest to tylko metoda doraźna. Gdy cykl miesiączkowy ruszy, endometrium w naturalny sposób będzie się złuszczało, również w miejscach, gdzie nie powinno. Nawet operacja nie zagwarantuje wyeliminowania choroby.

Endometrioza leczenie domowymi sposobami

Powstało wiele artykułów dotyczących leczenia endometriozy dietą i ćwiczeniami. Specjaliści twierdzą, że pomoże tutaj dieta bogata w antyoksydanty, tłuszcze omega3 oraz sterole roślinne i błonnik. Wskazane są również zioła neutralizujące stany zapalne i wspomagające detoks. Niektórzy zwracają też uwagę na holistyczne podejście do organizmu, czyli uzdrowienie całego ciała poprzez treningi jogi.

Endometrioza to choroba, która daje się we znaki zarówno chorującym kobietom, jak i lekarzom. Gdy nie zna się przyczyny powstawania choroby, trudno ją wyleczyć, co przyprawia o liczne frustracje. Należy dokładnie przemyśleć drogę leczenia endometriozy, ponieważ zależy od tego przyszłość pacjentek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html

Your email address will not be published. Required fields are marked *