Fotele z PRL – powrót kultowych mebli

Fotele z PRL – powrót kultowych mebli

63 views
0

Niedawno okazało się, że krzesło fotel lub komoda z PRL-u może zyskać nowe życie i doskonale wpasować się we współczesne wnętrza. Dla wielu z nas te unikatowe przedmioty są w zasięgu ręki, bo możemy je znaleźć w naszych piwnicach lub w domach naszych babci. Co więcej, jeśli w naszych rodzinach nie udało się przechować takich zabytków, z łatwością możemy znaleźć tanie krzesła czy szafy w internecie. Jednym z najciekawszych modeli są tanie fotele Romana Modzelewskiego. Czym charakteryzują się te wyjątkowe meble i jak możemy je wykorzystać w naszych nowoczesnych mieszkaniach?

Fotel Modzelewskiego – wyjątkowy mebel

W czasach PRLu w każdym domu musiało znaleźć się klasyczne drewniane krzesło fotel Modzelewskiego i panele na ścianach. Obecnie wszystkie te trendy wracają, więc jeśli mamy takie meble w piwnicy, z pewnością powinniśmy je wyciągnąć i odnowić. Te tanie fotele zostały opatentowane w 1958 roku przez Romana Modzelewskiego. W tym czasie wszystkie meble wykonywano z drewna lub ze sklejki, ale ten fotel był wyjątkowy. Wykonano go z laminatu poliestrowo-szklanego. Nigdzie wcześniej nie pojawił się mebel wykonany z tego rodzaju materiału. Wszystkie tanie krzesła, stoły czy kanapy były wykonywane z drewna lub podobnych materiałów.

Fenomen na skalę światową

Szybko okazało się, że w Polsce nie jesteśmy jeszcze gotowi na takie eksperymenty. Nasze fabryki nie były przygotowane na produkcję tego fotela, szczególnie pod względem technologicznym. Na szczęście z pomocą przyszli nam Francuzi, którzy rozpoczęli produkcję tego mebla. Niestety nie stało się to od razu i aż do teraz fotel pozostał w fazie prototypu. Obecnie wiele sklepów oferuje ten mebel, więc bez problemu możemy go kupić.

Fotel Chierowskiego – hit PRL-u

Najsłynniejszym tanim fotelem w tym okresie stał się ten zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego. Szybko zaczęto produkować go masowo, bo tak spodobał się ludziom. W pewnym momencie znajdował się on dosłownie w każdym domu. Jeśli znajdziemy u siebie jakieś meble z tego okresu, prawdopodobnie będzie to właśnie ten fotel. Obecnie możemy z łatwością wymienić jego tapicerkę i odnowić elementy drewniane, żeby dać mu drugie życie. Mebel ten świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie u osób, które lubią eksperymentować z wystrojem swojego mieszkania.