Lepiej zatrudnić prawnika na etacie, czy podjąć współpracę z zewnętrzną kancelarią?

Lepiej zatrudnić prawnika na etacie, czy podjąć współpracę z zewnętrzną kancelarią?

7 views
0

Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą, bez względu na to czy mówimy o osobie fizycznej prowadzącej działalność czy o różnego rodzaju spółkach zarówno osobowych jak i kapitałowych, powinien podjąć współpracę z prawnikiem. Jest to istotne gdyż w razie potrzeby pomoże on rozwiązać ewentualny problem, który w trakcie zawierania kontaktów może się pojawić.

Gdzie znaleźć odpowiedniego prawnika?

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji, będzie podjęcie współpracy z kimś zaufanym. Jeżeli nie znamy takiej osoby, możemy poprosić znajomych o polecenie. Jeżeli to również nie wchodzi w grę, sugerowanym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie researchu rynku i w ten sposób znalezienie prawnika, który zajmuje się współpracą z różnymi firmami, a obsługa prawna spółek nie jest mu obca.

Współpraca z prawnikiem może być podjęta zarówno na podstawie stałej umowy o współpracę jak i również doraźnie czyli tylko w sytuacji, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wszystko zależy od tego, w jakiej branży działamy i jak często potrzebujemy porady prawnika.

Prawnik na etacie, czy współpraca z kancelarią?

W niektórych firmach niezbędnym jest zatrudnienie prawnika na etacie. Oczywiście dotyczy to większych przedsiębiorstw, które na bieżąco muszą konsultować zawierane przez siebie kontrakty i potrzebują stałego wsparcia prawnego.

W przypadku mniejszych firm bez względu na to czy są to jednoosobowe działalności, czy również spółki cywilne takie rozwiązanie nie jest w ogóle opłacalne. W związku z tym najlepszym wyjściem z sytuacji jest podjęcie współpracy z zewnętrzną kancelarią prawną, w której zakresie kompetencji jest również obsługa prawna spółek.

Czy już na początku zakładania firmy powinno się podjąć współpracę z prawnikiem, czy lepiej w momencie kiedy zajdzie taka konieczność?

Zdecydowanie lepiej zabezpieczyć się już na początku i znaleźć kancelarię, która będzie z nami współpracować na stałe lub doraźnie. Pamiętać należy, że w sytuacji kiedy mamy przysłowiowy nóż na gardle, dużo ciężej jest nam znaleźć kogoś od ręki.

W związku z powyższym warto zorientować się na rynku kancelarii prawnych, które świadczą usługi zarówno z obsługi prawnej spółek oraz na innych płaszczyznach wchodzących w zakres naszych zainteresowań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Your email address will not be published. Required fields are marked *