Pierwsze kolonie – jak przygotować do nich małe dziecko?

Pierwsze kolonie – jak przygotować do nich małe dziecko?

6 views
0

Pierwszy, zupełnie samodzielny wyjazd na wakacje może być dla dziecka zarówno powodem do radości, jak i smutku oraz zdenerwowania. Przed zapisaniem swojej pociechy na kolonie czy półkolonie dla dzieci, należałoby więc sprawdzić, czy jest ona do nich w ogóle przygotowana.

Idealny moment na samodzielny wyjazd

Niektóre dzieci potrafią świetnie radzić sobie w nowych sytuacjach. Prędko adaptują się do obcego im otoczenia, szybko nawiązują znajomości i nie potrzebują przy tym wsparcia swoich opiekunów. Młody człowiek posiadający takie cechy spokojnie poradzi sobie na wakacjach bez rodziców.

W pewnych rodzinach osoby dorosłe tak bardzo chcą jednak jak najlepiej dbać o swoje pociechy, iż zamykają je przed całym światem i towarzyszą im dosłownie na każdym kroku. Dziecko zamykane pod kloszem będzie mieć spore trudności z przystosowaniem się do nowej dla niego sytuacji.

Gotowość dziecka do pierwszych samodzielnych kolonii nie jest związana z wiekiem. Czasami nawet pięciolatkowie potrafią poradzić sobie z nowymi wyzwaniami.

Namawianie dziecka do wyjazdu – tak czy nie?

Maluch, który nie będzie chciał wybrać się na półkolonię dla dzieci, może być do niej namawiany. Czy jednak rodzice powinni nakłaniać swoje pociechy do czegokolwiek?

Oczywiście warto wskazać dziecku zalety takiego wyjazdu, opowiedzieć o tym, co podczas wczasów będzie robić i porozmawiać na temat możliwości nawiązania nowych przyjaźni. Jeśli jednak mimo takich wyjaśnień maluch uprze się, że nie chce nigdzie jechać, nie wolno go do tego zmuszać.

Przymusowe wysłanie dziecka na półkolonie dla dzieci może w efekcie zmniejszyć jego zaufanie do rodzica. Maluch dostrzeże, że jego opiekun robi coś wbrew jego woli i może nawet podświadomie stwierdzić, że robi to z premedytacją.

Jak emocjonalnie przygotować pociechę do wyprawy?

Okres szykowania malucha do półkolonii dla dzieci nie powinien polegać tylko i wyłącznie na spakowaniu bagaży. Równie ważne, o ile nie ważniejsze, jest przygotowanie emocjonalne.

Należy koniecznie wytłumaczyć dziecku, że może ono tęsknić za domem i rodzicami. Jest to stan zupełnie naturalny i normalny, z którym każdy musi kiedyś się zmierzyć.

Dużym wsparciem dla dzieci są również rozmowy telefoniczne. Warto je przeprowadzać nawet codziennie, interesując się stanem emocjonalnym pociechy i w razie czego mogąc dodać jej otuchy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Rozwoju

Your email address will not be published. Required fields are marked *