Rewitalizacja zabytków sposobem na przyciągniecie turystów

1 views
0

Polska to bez dwóch zdań kraj o długiej i bardzo bogatej historii. Na przestrzeni dziejów na naszym terenie powstało wiele obiektów, które dziś są zabytkami, Niestety, opływający czas jest bezlitosny i zabytki wymagają regularnego odnawiania i rewitalizacji. Właściciele takich obiektów mogą jednak znaleźć firmy oferujące renowację zabytków.

Żaden, nawet najlepiej wykonany obiekt, nie jest w stanie uniknąć zniszczenia wskutek użytkowania czy wpływu innych czynników. Szczególnie dotyczy to zamków, pałaców czy domów mieszkalnych, które liczą sobie setki, a nawet więcej lat. W Polsce takich obiektów jest mnóstwo, a od rejestru zabytków są wciąż wpisywane nowe obiekty.

Usługa renowacji zabytków na polskim rynku

W Polsce nie brak jest firm, które oferują rewitalizację zabytków. Z reguły jest tak, że poszczególne firmy specjalizują się w jakimś węższym zakresie co do typu wykonywanych realizacji. Zróżnicowanie rodzajów obiektów zabytkowych jest bowiem bardzo spore, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i technologii wykonywania czy jeszcze innych aspektów.

Wybór wykonawcy rewitalizacji

Właściciel zabytków, który chce swoją własność odrestaurować, powinien dokładnie sprawdzić wykonawcę przed wyborem. Poza samym przeprowadzeniem renowacji, ważne jest też wykonanie projektu, który potem będzie realizowany. W wielu przypadkach jest bowiem tak, że konieczna jest nie tylko rewitalizacja zabytków, ale też odbudowa zniszczonych fragmentów. To wymaga dużej wiedzy, znajomości stylów architektonicznych oraz zmysłu artystycznego. Nie zawsze można liczyć na plany czy nawet wizerunek zabytku, który ma być poddany odnowieniu.

Rewitalizacja zabytków jako inwestycja

Pięknie odnowiony zabytek może być wykorzystany na wiele sposobów. Najczęściej obiekt taki staje się atrakcją turystyczną, a więc stanowi źródło zarobku. Na przeprowadzenie rewitalizacji zabytków decydują się zarówno właściciele prywatni, jak i samorządy czy państwo. W przypadku obiektów państwowych rewitalizacja ma po prostu poprawić wygląd, a coraz częściej właśnie odnawiane są historyczne dzielnice polski miast. W wielu przypadka stało się to możliwe dzięki pozyskiwaniu dotacji unijnych. Efektem jest większa wartość turystyczna, a to generuje przychody do kasy samorządowej czy państwowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Your email address will not be published. Required fields are marked *