Właściwa pielęgnacja włosów – co powinnaś o niej wiedzieć?

2 views
0

Włosy są niezwykle istotnym elementem kobiecej urody. Ich kondycja oraz wygląd potrafią dodać uroku i seksapilu, ale jeśli zostaną zaniedbane – mogą też skutecznie zepsuć ogólny wizerunek. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić włosom właściwą pielęgnację. Niestety, w rzeczywistości są one często narażone na negatywne skutki naszych działań, takich jak choćby koloryzacja, prostowanie, lokowanie czy suszenie. Jakich zasad należy więc przestrzegać, by odpowiednio zadbać o włosy i skórę głowy, a jednocześnie nie wydać na to fortuny?

Preparaty do codziennej higieny – których używać?

Wbrew pozorom, u wielu osób mycie włosów stanowi jedyną formę ich pielęgnacji. Jest to duży błąd, ponieważ każdy szampon, nawet naturalny, tak naprawdę nie zapewnia im wystarczającej pielęgnacji. Jednak, gdy już mowa o środkach do mycia głowy, warto postawić na produkty pochodzenia naturalnego, zawierające ekstrakty roślinne. Równocześnie, należy wystrzegać się takich substancji, jak SLS czy SLES, które mogą powodować łamliwość włosów, wywołać reakcje alergiczne oraz skutkować nadmiernym wydzielaniem się łoju, a w konsekwencji – przetłuszczaniem się skóry głowy (więcej o tym na stronie internetowej www.kreatywna.pl). Podobnie szkodliwy okaże się Propylene Glycol, stanowiący pochodną ropy naftowej. Substancja ta może przyczynić się do podrażnień skóry, uszkodzenia płytki włosa i tworzenia się stanów zapalnych.

Niestety, zarówno SLS, jak i Propylene Glycol, występują w większości kosmetyków dostępnych w drogeriach, dlatego tym większą uwagę trzeba zwracać na skład danego preparatu, umieszczony na jego opakowaniu. Nie mniej istotne jest staranne spłukiwanie używanego szamponu. W tym celu powinniśmy skorzystać z wody o temperaturze letniej, gdyż zbyt gorąca potrafi dodatkowo wysuszać włosy. Najlepiej na koniec mycia spryskać je jeszcze zimną wodą.

Dodatkowa pielęgnacja włosów

Systematyczne stosowanie różnych środków (masek, odżywek, olejków) oraz metod pielęgnacyjnych może pochłaniać dużo czasu – a tego nie zawsze jest pod dostatkiem. Dlatego najlepiej wpierw określić, jaki konkretnie mamy problem i co może nam pomóc go rozwiązać.

Znakomitym sposobem na nadmiernie przetłuszczające się włosy jest płukanka z wody zawierającej trochę proszku do pieczenia bądź herbaty z rozmarynem. Paniom, którym zależy na ich zregenerowaniu i odżywieniu, poleca się stosowanie kuracji z dodatkiem jajek, gdyż żółtko przywróci im blask, zaś białko odpowiednio je nawilży. Podobne działanie zapewnią produkty mleczne, np. śmietana czy jogurt. Co więcej, nie tylko nawilżą włosy, ale i pomogą oczyścić je z pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Jeśli jednak nie przepadamy za metodami pielęgnacyjnymi z użyciem produktów naturalnych i własnoręcznie wykonanych środków, zawsze możemy sięgnąć po gotowe preparaty. Dobrym przykładem są tu popularne ostatnio olejki, którymi wystarczy spryskać włosy po umyciu. Różne ich rodzaje, przy regularnym stosowaniu, oferują odmienne korzyści. Dla porównania, olejek kokosowy zabezpiecza końcówki włosów, sporządzony z pestek śliwek działa wygładzająco, zaś wykonany z awokado – odżywia oraz intensywnie nawilża.

Zobacz też tutaj: Sekrety zdrowych włosów

Jednak oprócz unikania szkodliwych substancji, równie istotne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do własnych potrzeb i konkretnego typu włosów. Preparat służący osobie, która zmaga się z przetłuszczającą się skórą głowy, raczej nie sprawdzi się w przypadku włosów przesuszonych. Nie powinniśmy również zapomnieć o unikaniu nadmiernej ekspozycji ich na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych. Jeśli jednak nie jest to możliwe, warto zaopatrzyć się w preparat chroniący płytkę włosa przed wpływem wspomnianych czynników zewnętrznych.

Źródło: www.infoss.pl

Your email address will not be published. Required fields are marked *