Czy farba do posadzek betonowych chroni powierzchnię na długo?
Farba do posadzek betonowych nadaje się do wnętrz i na zewnątrz. Ma szerokie zastosowanie ochronne – chroni przed niekorzystnymi czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi. Beton betonowi jest nierówny. Jedne nawierzchnie wykonywane są w sposób jednostajny, nadając format wielkiej powierzchni (zakładając jedynie szczeliny dylatacyjne lub ukierunkowanie na spadek płaszczyzny powierzchni, konieczny do odprowadzenia nadmiaru wody). Inne elementy betonowe to nawierzchnie układane z kostek betonowych, które tworząc równą płaszczyznę, ale cechują się ogromną ilością szczelin (które wypełnia piasek, podsypka cementowo – piaskowa lub fugi żywiczne). Dzisiaj, zajmiemy się rozwiązaniami do posadzek betonowych. Te, które nie będąc zaimpregnowane lub pomalowane z użyciem środków epoksydowych, z biegiem czasu mogą ulegać korozjom. Farba do posadzek betonowych ze składnikiem żywicy epoksydowej to trwałość posadzki na dziesiątki lat. Dlaczego jeszcze warto jej użyć po procesie wylewania posadzki w domu lub w miejscu użyteczności publicznej?
Farba do posadzek betonowych – gdzie zastosować?
Najczęściej, posadzki betonowe można spotkać w garażach podziemnych, przejściach podziemnych, na stacjach PKP, w salonach samochodowych, w salonach urody, w garażach prywatnych, w Domach Kultury, w Centrach Edukacji i szkołach, w gabinetach lekarskich i szpitalach, w galeriach handlowych i magazynach, a coraz częściej także w domach i mieszkaniach prywatnych. Farba do posadzek betonowych np. https://aksil.pl/produkty/wyroby-do-posadzek-betonowych/eko-dur-farba-do-posadzek/ to coraz częściej wybierana opcja na wykonanie posadzek, ponieważ rozwiązanie daje ogromną łatwość w utrzymaniu czystości. Jednocześnie, umożliwia samodzielne nadanie koloru posadzce betonowej, a także zmiany kolorystyki nawierzchni po pewnym czasie – nawet po kilku latach od użytkowania.
Na jakie powierzchnie, poza betonem, nadaje się epoksydowa farba do posadzek?
Farba do posadzek betonowych nadaje się do malowania nawierzchni betonowych i podłóg, schodów, fragmentów ścian narażonych na ochlapywanie lub ingerencję wody (np. przy regularnym użytkowaniu garażu, kiedy wjeżdża się do niego po opadach deszczu lub śniegu), tworzenia oznakowań poziomych, a nawet pokrycia płytek ceramicznych znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Kiedy farbę połączy się z piaskiem, można dodatkowo uzyskać antypoślizgową powłokę. Taki efekt jest często widoczny w wielorodzinnych garażach podziemnych znajdujących się pod zabudową budynków mieszkalnych.
Jakie właściwości posiada farba do posadzek betonowych?
Farba do posadzek betonowych z dodatkiem żywicy epoksydowej jest wodorozcieńczalna i dwuskładnikowa – posiada zawiesinę pigmentu i wypełniaczy oraz składnik roztworu żywicy epoksydowej. Emalię należy nakładać w dwóch warstwach, a wydajność farby przy jednokrotnym malowaniu wynosi 1 kg farby na 5 m2. Tak przygotowane podłoże daje efekt matowy, półmatowy lub połyskujący, z funkcją antypoślizgową lub bez niej, z właściwościami dotyczącymi zwiększonej odporności na mechaniczne uszkodzenia, obciążenia, uderzenia, pęknięcia, ścierania i rysy.
Co można uzyskać, dzięki wybraniu farby do posadzek betonowych w swoim domu?
Farba do posadzek betonowych to szansa na trwałą posadzkę garażową, która będzie odporna na ścieranie, zarysowywania i pęknięcia betonu, przy narażeniu garażu obciążeniem samochodami ciężarowymi lub transportowymi – o zwiększonej sile ciężkości niż samochody osobowe. Świetnie sprawdzi się na posadzki w salonach, kuchni, łazience i korytarzu, które szybko mogą ulegać zabrudzeniu i wprowadzaniu do wnętrza domu wody i błota z zewnątrz. Wystarczy przetrzeć powierzchnię betonową mopem i przez lata użytkować dom bez elementów narażonych na odpryśnięcia, pęknięcia, czy zalegający w szczelinach kurz i roztocza.
Nakładanie farby do posadzek betonowych
Nawierzchnię przed nałożeniem farby należy dokładnie oczyścić, odtłuścić i zamieść, aby po pracach związanych z wylewką betonową powierzchnia była gładka i bez zbędnych okruchów i piasku. Aby farba miała dobrą przyczepność, warto powierzchnię poddać szlifowaniu mechanicznemu, chemicznemu lub piaskowaniu, a kiedy beton zbyt mocno pyli – wcześniej zaimpregnować podłoże. Dopiero po kilku godzinach od tych czynności, można przejść do nakładania farby do posadzek betonowych. Ważne jest, aby nie robić przerw w aplikowaniu emalii, ponieważ pozostawienie gotowej farby do malowania na 3 godziny bez używania, spowoduje, że nie nada się już do wykorzystania.