Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Podpowiadamy!

Obowiązek utrzymania dziecka spoczywa na barkach obu rodziców. Dzieci wychowujące się w niepełnych rodzinach powinny otrzymywać co miesiąc alimenty. Ich wysokość ustalana jest drogą sądową. Zasądzona kwota jest stała. Jednak co się stanie, kiedy realia życia w kraju się zmieniają? Czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Sprawdź!

Podpowiadamy, czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko

Dane podane przez GUS są jednoznaczne. We wrześniu 2022 roku wskaźnik inflacji wyniósł aż 17,2%. Jak realnie wpływa to na portfel każdego Polaka? Oznacza to, że ceny towarów i usług wzrosły średnio  o 1,6% w stosunku do sierpnia i były o 17,2% wyższe niż jeszcze rok temu. Wysokie ceny w sklepach i na stacjach benzynowych oraz wzrost rachunków są mocno odczuwalne. Aby utrzymać swoje życie na dotychczasowym poziomie, musimy wydawać więcej. Niestety, rodzice samotnie wychowujący dziecko otrzymują tę samą kwotę alimentów, co do tej pory. Opiekunowie znajdujący się w trudnej sytuacji słusznie zadają sobie pytanie: czy inflacja ma wpływ na zwiększenie alimentów na dziecko? Według prawników udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest wyjątkowo trudne. Aby sąd zmienił wysokość kwoty, konieczne jest udowodnienie, że wzrost inflacji ma przełożenie na zwiększenie kosztów życia, przede wszystkim wydatki na jedzenie, utrzymanie mieszkania, koszty związane z edukacją i inne konieczne wydatki na małoletniego.

Walcz o swoje prawa!

Ze względu na niełatwą sytuację gospodarczą, w ostatnim czasie do sądów trafia wiele wniosków o podwyższenie alimentów. Duża część tych spraw kończy się sukcesem. Nieocenioną pomocą w walce o lepsze życie dla dziecka będzie doświadczony prawni specjalizujący się w prawie rodzinnym.