Dlaczego pracownicy nie chcą się zdecydować na szkolenie?

Każdą działalność tworzą tak naprawdę ludzie, bez których generowanie zysków byłoby czymś niemożliwym. Bez względu na to jak długo dana osoba u nas pracuje, i jakie kompetencje posiada – warto inwestować w jej rozwój. Dowiedz się, dlaczego pracownicy często rezygnują z udziału w szkoleniach. 

Najczęstsze przyczyny braku zainteresowania szkoleniami

  1. Obawa przed nowymi obowiązkami – wielu pracowników zdaje sobie sprawę, że decyzja przełożonego o przeprowadzeniu szkolenia wynika z konieczności wykonywania nowych obowiązków, do których niezbędne jest posiadanie odpowiednich kompetencji. Jeżeli taki awans wiąże się tylko ze zwiększeniem zakresu wykonywanych zadań, pomijając kwestię wynagrodzenia – to dla pracowników kara, a nie nagroda.
  2. Strach przed ośmieszeniem – pomimo że każdy zdaje sobie sprawę, że szkolenia są po to, by czegoś się nauczyć to i tak wywołuje to lęk, a stres może być naprawdę paraliżujący. 
  3. Konfrontacja z innymi specjalistami – wielu pracowników, którzy nie wierzą w swoje kompetencje i możliwości, obawia się konfrontacji z przedstawicielami tej samej branży. Brak pewności siebie w tym przypadku bardzo często jest przyczyną rezygnacji z udziału w szkoleniach.
  4. Złe doświadczenia – jeżeli pracownik miał już styczność ze szkoleniami i z jakiegoś powodu był z nich niezadowolony, zmniejsza to szanse na wzięcie udziału w kolejnym. 
  5. Szkolenie nic nie wnosi do firmy – postawiłeś na rozwój pracowników, ale wciąż nie wykorzystujesz nabytych przez nich umiejętności? To niesie ze sobą wiele konsekwencji, chociażby zmniejszenie ich zaangażowania i rezygnację z udziału w kolejnych szkoleniach.

Teraz już wiesz, co może być przyczyną niezadowolenia pracownika lub jego rezygnacji z dokształcania się. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zarządzanie zespołem i wzbudzenie jego zaufania. Bądź pracodawcą na medal i wybierz dla swojego zespołu akredytowane szkolenia Scrum, a dla siebie kurs delegowania zadań czy scrum product owner szkolenie.