Instalacja gazowa – czy to się opłaca?

Instalacja gazowa – czy to się opłaca?

7 views
0

Obecnie, kiedy ceny benzyny nieustannie się wahają, zazwyczaj na niekorzyść kierowców, rozwiązaniem może stać się montaż lpg. Trzeba jednak znać odpowiedź na pytanie: instalacja gazowa – czy to się opłaca? Aby ją otrzymać trzeba poznać wszystkie fakty.

Skoda w gazie

Warto wiedzieć o tym, że już od kilku lat Skoda poszerza swą ofertę o modele aut zasilane LPG. Wiadomo, że w takim wypadku najlepsza będzie fabryczna instalacja lpg w nowym samochodzie, gdyż zostanie ona wykonana z pełną dedykacją dla danego modelu. W ostatnich latach Skoda wykorzystuje nową strategię sterowania wtryskiem gazu, która chroni silnik auta przed przegrzaniem. Dzieje się tak dzięki temu, że w czasie jazdy przekraczającej prędkość 140 km/h, dokonuje się automatyczne przejście z zasilania gazowego na zasilanie benzynowe. Natomiast kiedy prędkość spadnie poniżej 140 km/h, analogicznie następuje sytuacja odwrotna, czyli automatyczne przełączenie zasilania benzynowego na gaz. Takie rozwiązanie skutecznie chroni wnętrze każdego silnika przed nadmiernym nagrzaniem. Skoda w gazie sprawia, że eksploatacja auta jest niezwykle ekonomiczna, zarówno w czasie samej jazdy, ale także w przypadku działania funkcji „start–stop”. Kiedy działa ona w samochodzie, a po czasie postoju zostanie wyłączony silnik, to jego ponowne włączenie odbędzie się na paliwie gazowym. Dzięki temu nie dojdzie do większego zużycia benzyny. Oczywiście dzięki instalacji lpg w nowym samochodzie, ma się dostęp do wygodnego przełącznika gazu i wyraźnego wskaźnika ilości paliwa gazowego. Czasem ma się także wpływ na miejsce, którym gaz będzie wlewany (pod klapką wlewu paliwa albo w tylnym zderzaku).

Instalacja lpg w nowym samochodzie – korzyści

Ostanie analizy wskazują, że warto jest zdecydować się na samochód z fabryczną instalacją lpg. Po pierwsze, zachowuje on wtedy pełną gwarancję producenta. Po drugie, ten płynny gaz naftowy jest mieszaniną butanu i propanu, co oznacza, że ma niezwykle wysoki stopień czystości i skutkuje niemal nieograniczoną trwałością LPG. Po trzecie, wykorzystywany w aucie gaz ma dużą liczbę oktanową, dzięki temu jest (zdecydowanie bardziej niż benzyna), odporny na spalanie stukowe. Po czwarte, dla niektórych ważną informacją będzie również to, że w porównaniu z innymi paliwami, LPG powoduje znacznie mniejszą emisję spalin, które są oczywiście szkodliwe dla środowiska. I wreszcie – po piąte, w czasie zasilania gazem silnik „nie odczuje” tzw. zjawiska kondensacji, czyli ciekłego paliwa na ściankach cylindrów. Zawsze należy pamiętać o tym, że samochód zasilany gazem wymaga właściwej eksploatacji oraz regularnego serwisu (zarówno układu paliwowego, jak i silnika). Jazda na gazie może przyspieszać zużycie zaworów i gniazd zaworowych – aby tak się nie działo należy częściej wymieniać olej (mniej więcej co 7-8 tysięcy kilometrów). Wtedy auto będzie działało równo, prawidłowo spalało gaz i pracowało bez zarzutu. Podsumowując, kiedy kierowca zada sobie pytanie „instalacja gazowa – czy to się opłaca?”, wymienione powyżej argumenty wyraźne wskazują, że odpowiedź jest twierdząca.