Jaki odkurzacz wybrać, jeśli w domu przebywa zwierzę i trzeba skutecznie wyczyścić sierść?

Jaki odkurzacz wybrać, jeśli w domu przebywa zwierzę i trzeba skutecznie wyczyścić sierść?

28 views
0

Gdy w Twoim domu mieszka zwierzę futerkowe, zapewne mierzysz się z problemem gubienia przez niego sierści. W takiej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na odkurzacz – cichy, z odpowiednimi filtrami i szczotkami zbierającymi włosy zostawiane przez Twojego pupila. Warto wybrać odpowiedni sprzęt, aby utrzymać w domu porządek i zniwelować problem sierści zalegającej na kanapach czy dywanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki odkurzacz będzie najlepszy dla właścicieli zwierząt domowych?
  • Czym charakteryzuje się filtr HEPA do odkurzacza?
  • Jakie szczotki do odkurzacza skutecznie zbiorą sierść zwierzęcia?

Tradycyjny odkurzacz – do zadań specjalnych

Osoby, które mieszkają ze zwierzętami gubiącymi sierść, stoją przed szczególnym wyzwaniem. Muszą bowiem na bieżąco zbierać włosy tracone naturalnie przez pupila. Ma to duże znaczenie estetyczne, a ponadto pozwala właścicielowi uchronić się przed niepożądanymi reakcjami ze strony układu oddechowego – mogącymi dosięgnąć nawet te osoby, które normalnie nie mają z tym problemu. W takiej sytuacji należy odpowiednio dobrać tradycyjny odkurzacz – w taki sposób, aby kwestia zalegającej na podłodze czy dywanie sierści nie psuła nam zdrowia i samopoczucia w mieszkaniu.

Jednym z kluczowych parametrów jest moc urządzenia. Im będzie ona większa, tym łatwiej będzie wessać sierść wbitą w dywan lub wykładzinę – zaleca się wartość 800 W lub większą. Odkurzacz dla właścicieli zwierząt powinien też mieć dużą wydajność. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się urządzenia klasy A, choć te klasy B zazwyczaj też dobrze sobie radzą z problemem sierści. Jeśli wybieramy model workowy, duże znaczenie ma pojemność. Włosy zwierzęcia zajmują bowiem sporo miejsca w worku, co przekłada się na konieczność częstszej jego wymiany. Zwróć też uwagę na to, aby był to odkurzacz cichy – wiele pupilów boi się zbyt głośno działających urządzeń. Poza tym powinien on być wyposażony w odpowiedni filtr i wyspecjalizowane szczotki.

Odkurzacz z filtrem HEPA

Właściciele kotów czy psów bardzo cenią sobie tradycyjne odkurzacze z odpowiednimi systemami filtracyjnymi. Należą do nich przede wszystkim filtry HEPA (od ang. high efficiency particulate air filter, czyli filtr powietrza o wysokiej skuteczności). Ciekawostkę stanowi fakt, iż pierwotnie zostały one zaprojektowane przez agencję NASA – po to, aby pełniły funkcję ochronną przed zanieczyszczeniami radioaktywnymi. Szybko jednak znalazły zastosowanie także w codziennym użytku – wykorzystuje się je w takich urządzeniach jak klimatyzatory, oczyszczacze powietrza czy właśnie odkurzacze. Filtry HEPA są zbudowane z trzech warstw włókien szklanych, łączonych za pomocą żywicy syntetycznej. Wychwytują one z powietrza i zatrzymują wewnątrz urządzenia większość zanieczyszczeń unoszących się w mieszkaniu.

Moc filtrów HEPA określa się na podstawie skuteczności, jaką wykazują one w radzeniu sobie z tzw. cząsteczkami o najbardziej penetrującym rozmiarze (MPPS – most penetrating particle size), czyli tymi o rozmiarze większym niż 0,3 µm. To one bowiem są zdecydowanie najtrudniejsze do zatrzymania. Filtry HEPA to te mające klasę 13 i 14. Niższe klasy to EPA 10–12, wyższe zaś – ULPA 15–17 (te jednak mają już bardzo wyspecjalizowane przeznaczenie, głównie laboratoryjne). Filtry HEPA zatrzymują cząsteczki MPPS ze skutecznością wyższą niż 99,9%, co ma szczególne znaczenie dla osób wykazujących tendencje alergiczne. Zazwyczaj można je zmywać, dzięki czemu zachowują one bardzo wysoką skuteczność działania.

Odkurzacz z elektroszczotką lub turboszczotką

Jeśli wybierasz odkurzacz, który ma sobie poradzić z sierścią Twojego zwierzaka, zastanów się nad zakupem urządzenia mającego w zestawie specjalne szczotki. O ile bowiem z gładkich powierzchni – takich jak płytki czy panele – każde urządzenie bez trudu zbierze włosie, o tyle problem pojawia się w przypadku dywanów, w które sierść „lubi” się wbijać. Właśnie do tego zadania zostały stworzone elektroszczotka i turboszczotka do odkurzacza. Są to specjalne końcówki nakładane na rurę urządzenia, mające wewnątrz obracający się wałek, na którym znajdują się włókna zbierające sierść, włosy i kurz. Szczotki te nie tylko doskonale radzą sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, lecz także wygładzają dywan i poprawiają jego ogólny wygląd.

Różnica między turboszczotką a elektroszczotką polega na mechanizmie ich działania. Ta pierwsza jest wprawiana w ruch poprzez samą siłę ssącą odkurzacza. Działa więc przez cały czas, gdy urządzenie pozostaje włączone. Ta druga z kolei jest zasilana przez energię elektryczną, dzięki czemu można ją swobodnie włączać i wyłączać za pomocą jednego przycisku. Z tego względu elektroszczotka wydaje się bardziej uniwersalna, jeśli w mieszkaniu masz sporo zarówno dywanów, jak i płytek czy paneli. Do zalet turboszczotki można zaś zaliczyć to, że jest ona energooszczędna i zwykle nieco tańsza. Niezależnie od rodzaju szczotki, należy pamiętać o tym, aby regularnie ją czyścić – co zapewnia najwyższą skuteczność jej działania.

Jeśli szukasz nowego odkurzacza, wejdź na Allegro i wybierz jeden z nowoczesnych modeli, które pozwolą Ci bez trudu utrzymać mieszkanie w czystości. Znajdź prawdziwego pomocnika w walce o porządek w domu!