Na jakie przeszkody można napotkać na narciarskich stokach?

Na jakie przeszkody można napotkać na narciarskich stokach?

131 views
0

Jazda na nartach to jednak dość skomplikowana aktywność fizyczna. Nauka tegoż sportu wymaga od kursanta mnóstwa cierpliwości ostrożności. Czasem jak rumak mogą ponieść narty Kraków i pracownicy wypożyczalni nart już nie raz widział podobne przypadki.

Co może stać się na nartach?

Najczęściej turyści łamią ręce i nogi. W końcu są to kończyny, które biorą czynny udział w nauce jazdy. Drugi w kolejności jest uraz czaszki i głowy. Na stoku pełno jest przecież kamieni, a sama nawierzchnia zjazdowa przypomina raczej beton niż miękką poduszkę puchową. Zbyt lekki ubiór i niedostosowanie się do warunków to także częste grzechy turystów.

Równie niebezpieczne są przypadkowe zderzenia z innymi użytkownikami stoku. Duża prędkość w połączeniu z siłą odśrodkową tylko wzmaga skalę urazów. Ostatnim poważnym zagrożeniem w górach jest zejście lawiny. Niedoświadczonym narciarzom trudno w takiej sytuacji zachować spokój i znaleźć bezpieczne schronienie. Dlatego najczęściej to oni padają ofiarami niespodziewanej lawiny.

Ewentualne środki ostrożności

Przed wypadkami można się uchronić, stosując podstawowe środki bezpieczeństwa. Po pierwsze zawsze należy nosić kask, bo to najlepszy środek chroniący okolice głowy i szyi. Po drugie warto opanować sztukę hamowania przy pomocy kijków narciarskich, gdyż to zmniejsza ryzyko zderzenia. Po trzecie nie wolno samowolnie się oddalać ani niepotrzebnie się popisywać. Takie zachowanie kończy się złamaniami, wizytą w szpitalu, odmrożeniami lub nawet śmiercią. Na stok nie wolno też przychodzić pod wpływem alkoholu. Upojenie alkoholowe upośledza refleks i orientację przestrzenną, a poza tym jest zachętą do brawury i zaniechania środków ostrożności. W górach zabrania się też krzyczeć, bo to wywołuje zejście lawiny.

A jak dbać o narty?

Po pierwsze nie należy nimi rzucać ani nimi potrząsać, bo to grozi ich złamaniem. Należy je od czasu do czasu nawoskować, lecz w tym mogą nam pomóc pracownicy sklepu. W końcu kto ja nie oni wiedzą jak dopieścić narty kraków ma doświadczenie w odpowiednim przechowywaniu i przygotowywaniu nart do jazdy, pomimo że sam jest terenem nizinnym.

Narty powinny także nie przebywać zbyt długo pod gołym niebem, bo ewentualny deszcz czy mżawka mógłby je stępić. Narty to też częsty łup, na który łaszczą się złodzieje. W związku z tym nie powinno się ich pozostawiać na dłużej bez opieki, bo inaczej trzeba się z nimi pożegnać. Jak widać, jedni używają ich po to, by się doskonale bawić, dla innych stanowią trofeum, które warto zdobyć.