Obniżenie kosztów

Obniżenie kosztów

6 views
0

Każda działalność gospodarcza skupia się na tym, by maksymalnie podnosić swoje zyski, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Wraz z rozwojem okazuje się, że nie wszystkie zadania przedsiębiorstwo jest w stanie wykonać za pomocą własnych pracowników. Coraz częściej okazuje się że zatrudnianie księgowych jest droższe niż zlecanie usług księgowych.

Dlaczego zewnętrzne firmy są tańsze?

Outsourcing usług księgowych – bo tak poprawnie nazywa się zlecenie usług księgowych zewnętrznemu podmiotowi – zyskuje w ostatnich latach dużą popularność. Jest to rozwiązanie mające na celu specjalizację działalności. Zatrudnienie wyspecjalizowanego biura rachunkowego lub kancelarii doradcy podatkowego obniża koszty. Po pierwsze brak zatrudnionych przez przedsiębiorstwo pracowników księgowych powoduje, że za wykonanie takiej samej pracy płaci się jedynie fakturę, nie myśląc o opłacaniu składek, które wymagane by były przez wewnętrznego księgowego. Outsourcing usług księgowych to także brak konieczności zakupu specjalistycznego programu do księgowości – a te potrafią kosztować duże pieniądze. Zatrudnienie odpowiedniego biura pozwala maksymalizować zyski – samo opłacanie faktury za usługi jest kosztem działalności. Outsourcing dotyka nie tylko usług księgowych, ale także innych. Jest to działanie zmierzające do specjalizacji.

Korzyści pozamaterialne

Działania mające na celu wyspecjalizować przedsiębiorstwo w głównej działalności pozwalają osiągnąć sukces na rynku konkurencyjnym. Outsourcing usług księgowych to przede wszystkim skupienie się wszystkich pracowników na specyfice pracy w przedsiębiorstwie. Właściciel czy menedżer nie musi być specjalistą od finansów czy księgowości – powinien za to znać się na wykonywanej pracy. Oddanie pobocznych usług w ręce specjalistów powoduje, że może się on skupić na zarządzaniu działalnością. Dodatkowo osoby zajmujące się księgowością w biurach rachunkowych czy kancelariach doradztwa podatkowego posiadają szeroką wiedzę na temat swojej pracy. Mogą sobie pozwolić na ciągłe doszkalanie – nie jest to możliwe w czasie pracy dla jednego podmiotu. Dodatkowo wewnętrzny księgowy czy pracownik biura wykonuje często też zadania sekretariatu lub inne dodatkowe działania. Nie pozwala to na maksymalizację jego efektywności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC