Praca za granicą – rozliczenie podatku z Holandii czy innego kraju UE

Praca za granicą – rozliczenie podatku z Holandii czy innego kraju UE

12 views
0

Praca za granicą jest stale tak samo atrakcyjna dla Polaków jak przed wejściem do UE – wskazują na to liczne badania i ankiety. Wyruszamy za granicę w celu znalezienia pracy sezonowej, w poszukiwaniu etatu na stałe, stażu czy praktyk studenckich. Co sprawia, że praca za granicą jest dla nas taka atrakcyjna? Zazwyczaj są to przede wszystkim wysokie zarobki, ale wiele osób mówi też o większych możliwościach rozwoju. O czym musimy pamiętać podczas pracy za granicą?

Praca naszych marzeń za granicą!

Najczęściej poszukiwanymi zawodami w krajach takich jak Niemcy czy Holandia są bez wątpienia elektronicy, inżynierowie, specjaliści od IT, programiści. Tacy specjaliści z Polski chętnie decydując się na wyjazd poza granice Polski, najczęściej powodem jest poszukiwanie nowych form zatrudnienia, jak i znacznie lepszych zarobków. Umiejętności specjalistów za granicą są wysoko cenione, szczególnie przez duże korporacje. Zazwyczaj takie osoby nie muszą nawet szukać pracy – wyłapują ich headhunterzy. Zanim jednak zdecydujemy się na pracę za granicą musimy dopełnić wszelkich formalności – sprawdzić wymagania związane z pracą za granicą, załatwić lokum dla siebie. W przypadku krajów należących do UE zazwyczaj nie ma większego problemu podczas transferu pracowników. Umowy skonstruowane są w taki sposób, aby obcokrajowcy mogli od razu rozpocząć zatrudnienie. Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest założenie konta bankowego przez zagranicznego pracownika, aby wypłaty mogły być automatycznie przelewane na dane konto.

Rozliczanie podatku za granicą

Niezwykle ważnym elementem pracy za granicą jest rozliczenie się z fiskusem. Rozliczenie podatku z Holandii czy też z Niemiec nie będzie trudne, jeśli wcześniej doczytamy wszelkie niezbędne informacje dotyczące terminów, możliwości odprowadzania ulg podatkowych i innych. Dodatkowo wiele krajów umożliwia rozliczanie się za pomocą Internetu.