Różnica między nawiązką a odszkodowaniem

 

Każdy, kto poniósł szkodę, ma prawo by starać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie z powództwa cywilnego. Jeżeli szkoda powstała w wyniku przestępstwa, którym może być wypadek komunikacyjny, pojawiają się wtedy skutki karne oraz cywilne. W takim przypadku, w toku postępowania karnego, można starać się o uzyskanie od sprawcy wypadku, nawiązki. Warto poznać różnice pomiędzy nawiązką a odszkodowaniem oraz to, jaki nawiązka ma wpływ na odszkodowanie.

Co to jest nawiązka?

Nawiązka jest tak zwanym środkiem kompensacyjnym. Jej głównym zadaniem jest naprawienie szkody, która została wyrządzona w wyniku przestępstwa. Orzekana jest przez są w postępowaniu karnym i ma charakter pieniężny. Jej wysokość zależy od postanowienia sądu.

To warto wiedzieć o różnicach między nawiązką a odszkodowaniem

Temat nawiązka a odszkodowanie zazwyczaj nie jest trudny, ale jak wszystko, co osadzone jest w prawie, musi być odpowiednio interpretowany. Dlatego nawet w przypadku najmniejszych wątpliwości najlepiej zgłosić się do odpowiedniej firmy, która zajmuje się likwidacją szkód. Firma Port Likwidacja specjalizuje się w likwidacji szkód. Swoją siedzibę ma w Poznaniu, ale działa w całym kraju. Pomaga w uzyskiwaniu nawiązek i przeprowadza cały proces ich uzyskiwania.

Wracając do tematu. Są orzeka na rzecz poszkodowanego odszkodowanie lub zadośćuczynienie albo też nawiązkę. Tutaj należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawiązka zasądzana jest zamiast roszczenia odszkodowawczego. Zamiast, a nie obok tych roszczeń. Co nie znaczy, że przyznanie odszkodowania, zadośćuczynienia, czy też nawiązki sprawia, że nie można dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego. Można, ale jest jedna ważna zasada. Mianowicie można dochodzić tylko tej części, która nie została zaspokojona.

Co to oznacza? W skrócie mówiąc, najczęściej nie można ubiegać się o nawiązkę podczas postępowania karnego, a później ubiegać się o odszkodowanie w tej samej kwocie. O odszkodowanie w postępowaniu cywilnym. Zwłaszcza, jeżeli rekompensata ma dotyczyć tej samej szkody. Są od tej sytuacji wyjątki i jednym z nich jest brak wpłacenia przyznanej nawiązki przez sprawcę. Wtedy podczas procesu cywilnego jest szansa na uzyskanie świadczenia w pełnej kwocie. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej skorzystać jest z fachowej pomocy. To znacznie ułatwi cały proces.