Rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód z orzekaniem o winie

31 views
0

W Polsce liczba rozwodów z roku na rok wzrasta. Coraz większa rzesza par kończy swoją relację na sali sądowej. Niestety, tylko w niektórych przypadkach rozprawa ma łagodny przebieg i współmałżonkowie rozstają się w zgodzie. Przeważnie strona czująca się pokrzywdzona w nieudanej relacji decyduje się na złożenie wniosku o rozwód z orzeczeniem o winie. Jakie konsekwencje pociąga za sobą taka decyzja? Sprawdź!

Po pierwsze: pozew

O tym, czy chcemy wyłączną winą za rozpad małżeństwa obarczyć swojego partnera, musimy zdecydować już na etapie składania do sądu pozwu. W spełniającym ściśle określone wymogi formalne dokumencie powinna znaleźć się między innymi argumentacja takiej decyzji. Wśród przyczyn rozwodów najczęściej pojawiających się w tego typu pozwach wymienić możemy przemoc fizyczną i psychiczną, uzależnienia od alkoholu czy hazardu, zaniedbywanie podstawowych potrzeb rodziny czy zdradę. Unieważnienie małżeństwa z winy współmałżonka pociąga za sobą konsekwencje alimentacyjne – osoba poszkodowana może wnioskować o alimenty nie tylko na dzieci, ale również na siebie.

Jak wygląda rozprawa?

Postępowanie sądowe, którego finałem ma być rozwód z orzeczeniem o winie, jest przeważnie emocjonalnie wyczerpujące. Od momentu złożenia pozwu do pomyślnego zakończenia sprawy może minąć nawet kilka lat. Podczas rozpraw sąd będzie przesłuchiwał świadków. Potrzebne będą również opinie biegłych.

Profesjonalne wsparcie to podstawa

Spotkanie z byłym małżonkiem na sali sądowej jest stresującym przeżyciem. Niełatwa sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy musimy dociekać swoich praw i udowadniać winę partnera. Nieocenionym wsparciem na wszystkich etapach rozwodu będzie prawnik wyspecjalizowany w prawie rodzinnym. Doświadczony adwokat pomoże Ci poprawnie skonstruować pozew, znajdzie najlepszą strategię, będzie reprezentował Twoje interesy na rozprawie, zadba o wszystkie formalności. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.