Ubezpieczenie motocykla – co warto wiedzieć?

Według polskiego prawa, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Reguła ta dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale również motocykli. Jednoślady uczestniczą w ruchu drogowym na równi z wszystkimi innymi pojazdami, co pociąga za sobą konieczność regularnego odnawiania polisy OC. Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie motocykla? Co warto wiedzieć o polisie? Sprawdź!

Podstawowe ubezpieczenie motocykla

Motocykle, podobnie jak skutery, quady czy ciągniki, podlegają takim samym zasadom, jak „osobówki”. Oznacza to, że każdy zarejestrowany motor (nawet nieużywany) musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Twoja polisa chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogą zostać przez Ciebie poszkodowani w zdarzeniu drogowym. Jeśli uszkodzisz inny pojazd lub w wyniku kolizji ucierpi inny kierowca lub pasażer, poszkodowana strona otrzyma zadośćuczynienie z tytułu Twojej polisy.

Ubezpieczenie motocykla kupowane jest na rok. Nawet najmniejsza luka między polisami może mieć poważne konsekwencje. Wysokość składki nie jest stała. To, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego pojazdu, uzależnione jest między innymi od modelu i marki motocykla, roku jego produkcji, mocy i przebiegu. Dla ubezpieczyciela duże znaczenie ma również Twój wiek, doświadczenie i miejsce zamieszkania.

Jazda bez ubezpieczenia

Zastanawiasz się, co grozi Ci, jeśli będziesz poruszał się nieubezpieczonym jednośladem? Zapominalscy kierowcy oraz osoby, które chcą w nielegalny sposób zaoszczędzić, muszą liczyć się z karami finansowymi. W tym roku wysokość kar dla osób nieubezpieczających motocykli waha się od 200 zł do 1000 zł.