Zdrowie poprzez odżywianie – dieta wzmacniająca naczynka

Zdrowie poprzez odżywianie – dieta wzmacniająca naczynka

512 views
0

Osoby uporczywie walczące z rumieniami, których przyczyną są pękające naczynka, zwykle sięgają po leczenie farmakologiczne. Zupełnie nie zdając sobie sprawy, iż problem można zminimalizować poprzez odpowiednie odżywianie.

Skuteczność diety w walce ze słabymi naczynkami

Warto pamiętać, że dieta nie jest w stanie cofnąć już powstałych zmian, dlatego oprócz zmiany nawyków żywieniowych poleca się laserowe zamykanie naczynek, dzięki któremu zniknie większość tzw. „pajączków”. Chcąc poprawić kondycję swoich naczyń krwionośnych, należy uzupełniać dietę w 7 niezwykle istotnych składników.

1. Witamina C – jest niezbędna do syntezowania kolagenu. To właśnie on odpowiada za elastyczność ścianek naczyń krwionośnych. Znajduje się w dużych ilościach w czarnej porzeczce oraz cytrusach. Witaminę C warto spożywać wraz z rutyną, która zwiększa jej działanie.

2. Witamina B3 – wspomaga krążenie i szczelność naczynek. Można ją odnaleźć w bakaliach (migdały, orzeszki ziemne, suszone brzoskwinie), drożdżach oraz niektórych rybach np. łososiu.

3. Witamina E – znajduje się w olejach roślinnych i jest silnym przeciwutleniaczem.

4. Witamina K – odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Można ją znaleźć w dużych ilościach w jajach oraz serach długo dojrzewających.

5. Cynk – to właśnie niedobory cynku są częstą przyczyną występowania cery naczynkowej. Dieta bogata w cynk ma cały szereg właściwości wpływających na kondycję skóry, m.in. łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Jako główne źródła można wymienić: mięso i owoce morza, orzechy oraz kakao.

6. Miedź – jest to składnik, który tak jak witamina C, odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu. Miedź znajdziemy w podrobach, awokado i produktach pełnoziarnistych.

7. Bioflawonoidy – są to przeciwutleniacze, które wpływają na zdrowotność całego układu krwionośnego. Jako cenne źródło warto wymienić rokitnik, który wciąż jest niedoceniany i niestety rzadko stosowany w kuchni polskiej.

Czego unikać w diecie na skórę naczynkową?

Dieta jest dobrym sposobem na zapobieganie nawrotom pękających naczynek po zabiegu ich zamykania. Zamykanie naczynek to zabieg ingerujący w drobną strukturę skóry, dlatego w diecie na skórę naczynkową, tak jak bezpośrednio po zabiegu, należy unikać ostrych przypraw, nadużywania alkoholu oraz spożywania bardzo gorących posiłków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med